Zámek Jánský vrch

Javascript is required to view this map.

Zámek Jánský Vrch (též Janský Vrch, něm. Johannesberg,[1] dříve též Johannisberg) ve městě Javorník byl do roku 1945 letní rezidencí vratislavských biskupů a arcibiskupů. Jde o jediný veřejnosti přístupný památkový objekt okresu Jeseník. Původní hrad byl vystavěn nejpravděpodobněji na přelomu 13. století a 14. století piastovským vévodou Bolkem I. Svídnickým na (co do nadmořské výšky) nevysoké, ale krajinně výrazné a strategicky významné vyvýšenině nad vsí Javorníkem. První písemná zmínka je z roku 1307, kdy na listině braniborského markraběte svědčí kastelán na Javorníku (Jawirnich) jménem Richolf. Roku 1348 postoupil svá práva k hradu vévoda Bolko II. Svídnický vratislavskému biskupovi Přeclavovi z Pohořelé, za což si mohl hrad ponechat v držení. Po vévodově smrti roku 1368 se s pomocí tehdejšího kastelána Matyáše Trencze hradu zmocnil jiný ze slezských Piastovců, vévoda Jindřich Falkenberský (Nemodlínský), ale roku 1371 se dostal do rukou biskupa a od té doby byl až do roku 1945 součástí stolního majetku vratislavského biskupství.

Tipy na výlety v tomto regionu

Vodní tvrz stojí na Zámeckém náměstí v centru Jeseníku. Jde o dvoupatrovou budovu z neopracovaných kamenů, s malým nádvořím a kamenným mostem přes původně vodní příkop.
Zámek vznikl na začátku 14. století a jeho výstavbu zahájil Jan ze Žerotína. Hlavní budova byla vybudována v renesančním slohu a její dostavba, která se vztahuje k letům 1580...
V Rapotíně u Šumperka naleznete veterán muzeum a ZOO park. Původně tu stála rolnická usedlost, která se mění v zemědělský skansen. Budování tohoto skansenu je výhradně díky...
Jeden z nejdelších českých železničních viaduktů se nachází na nejstarší moravské železniční trati z polské Bochnie do Vídně z roku 1847.
Roku 1427 se Hranice staly součástí rozlehlého panství nepsaných vládců husitské a pohusitské Moravy - pánů z Cimburka.

Tipy na ubytování v tomto regionu

Penzion nabízí 1/2 - P2L, 1/3 - P3L, 1/4 - P4L a 1/5 - P5L, apartmán chata AP1 - pětilůžkové apartmá + 2 přistýlky, apartmán chata AP2 - pětilůžkové apartmá + 2 přistýlky.
K dispozici je celý dům, kde jsou dva apartmány, každý se třemi pokoji (1x 4 lůžkový pokoj, 1x 3 lůžkový + rozkládací sedací souprava pro 2 osoby a 1x 2 lůžkový pokoj),...
Ubytování v soukromí, v klidné okrajové části města Jeseník. Celková kapacita je 14 lůžek. Nabízíme 2x dvoulůžkový pokoj, 2x trojlůžkový pokoj a 1x čtyřlůžkový pokoj.
Penzion Biograf leží 12 km od Šumperku na hlavní trase směrem na Jeseník. Penzion je dvoupodlažní objekt s nekuřáckou restaurací, barem a společenskou místností.
Penzion Emílie se nachází v Jeseníku na Lipovské ulici směřující do Lipové lázní, přibližně 15 minut chůze od centra. Nabízíme celoroční ubytování v apartmánech rodinného...