Zámek Jánský vrch

Javascript is required to view this map.

Zámek Jánský Vrch (též Janský Vrch, něm. Johannesberg,[1] dříve též Johannisberg) ve městě Javorník byl do roku 1945 letní rezidencí vratislavských biskupů a arcibiskupů. Jde o jediný veřejnosti přístupný památkový objekt okresu Jeseník. Původní hrad byl vystavěn nejpravděpodobněji na přelomu 13. století a 14. století piastovským vévodou Bolkem I. Svídnickým na (co do nadmořské výšky) nevysoké, ale krajinně výrazné a strategicky významné vyvýšenině nad vsí Javorníkem. První písemná zmínka je z roku 1307, kdy na listině braniborského markraběte svědčí kastelán na Javorníku (Jawirnich) jménem Richolf. Roku 1348 postoupil svá práva k hradu vévoda Bolko II. Svídnický vratislavskému biskupovi Přeclavovi z Pohořelé, za což si mohl hrad ponechat v držení. Po vévodově smrti roku 1368 se s pomocí tehdejšího kastelána Matyáše Trencze hradu zmocnil jiný ze slezských Piastovců, vévoda Jindřich Falkenberský (Nemodlínský), ale roku 1371 se dostal do rukou biskupa a od té doby byl až do roku 1945 součástí stolního majetku vratislavského biskupství.

Tipy na výlety v tomto regionu

Zámek spolu se zámeckým parkem leží na okraji Přírodního parku Velký Kosíř asi 12 km na SZ od Prostějova.
Roku 1427 se Hranice staly součástí rozlehlého panství nepsaných vládců husitské a pohusitské Moravy - pánů z Cimburka.
Zámek vznikl na začátku 14. století a jeho výstavbu zahájil Jan ze Žerotína. Hlavní budova byla vybudována v renesančním slohu a její dostavba, která se vztahuje k letům 1580...
Původně barokní, klasicisticky upravený zámek Brodek u Prostějova se nachází v malebném parku na okraji stejnojmenné obce.
Jeden z nejdelších českých železničních viaduktů se nachází na nejstarší moravské železniční trati z polské Bochnie do Vídně z roku 1847.

Tipy na ubytování v tomto regionu

Penzion nabízí 1/2 - P2L, 1/3 - P3L, 1/4 - P4L a 1/5 - P5L, apartmán chata AP1 - pětilůžkové apartmá + 2 přistýlky, apartmán chata AP2 - pětilůžkové apartmá + 2 přistýlky.
K dispozici je celý dům, kde jsou dva apartmány, každý se třemi pokoji (1x 4 lůžkový pokoj, 1x 3 lůžkový + rozkládací sedací souprava pro 2 osoby a 1x 2 lůžkový pokoj),...
Ubytování v soukromí, v klidné okrajové části města Jeseník. Celková kapacita je 14 lůžek. Nabízíme 2x dvoulůžkový pokoj, 2x trojlůžkový pokoj a 1x čtyřlůžkový pokoj.
Penzion Biograf leží 12 km od Šumperku na hlavní trase směrem na Jeseník. Penzion je dvoupodlažní objekt s nekuřáckou restaurací, barem a společenskou místností.
Penzion Emílie se nachází v Jeseníku na Lipovské ulici směřující do Lipové lázní, přibližně 15 minut chůze od centra. Nabízíme celoroční ubytování v apartmánech rodinného...