zámek Slabce

Javascript is required to view this map.

První jasná zmínka o Slabcích je z roku 1360, kdy byla ves rozdělena na dvě části. První s poplužním dvorem a vladyckým sídlem patřila ke hradu Křivoklát a jako manství ji měl propůjčenou Jaroslav ze Svinařova. Druhá část obce náležela Kateřině ze Slabec. Další zmínka je z roku 1405, kdy již celou ves prodává Aleš z Vidhostic Jírovi z Roztok a na Krakovci. Již roku 1410 celou ves prodává Jindřichovi Leflovi z Lažan. V období husitských válek byla celá ves se statkem a vladyckým sídlem vypálena. Tehdy již patřila Jindřichu Boryňovi ze Lhoty. Boryňové ves drží do roku 1503, kdy zboží kupuje Jindřich Týřovský z Einsidle. První určitá zmínka o zdejší tvrzi pochází z roku 1540, kdy ji zde nechává postavit nový majitel Slabec Burian z Vahanče. Tento rod zde sedí do roku 1605, kdy ves přechází na Johanku Újezdeckou, rozenou ze Vchynic a na Modřejovicích. Majitelé se zde rychle mění a tak již po Bílé hoře zde sedí Lidmila Slepotická. Po ní ves přebírá její zeď Václav Celer z Rozentálu. Po jeho smrti ves dědí jeho dcera Johana Eva, která se vdává za Jana Antonína Munda z Mundfeldu. Ten umírá roku 1684 a Slabce dědí jeho syn Maxmilián Rudolf. Od něj koupil ves roku 1686 Karel Vančura z Řehnic na Krnsku a Pětikozlech. Ten zde započal z přestavbou tvrze na barokní zámek, který ale nedokončí, protože roku 1713 umírá. V té době již bylo dokončeno 11 nádherně zařízených místností. Se stavbou pokračoval jeho syn, který ale pro dluhy musel stavby roku 1735 zanechat. Z té doby pochází i zápis, kde se uvádí zámek jako kamenný, s nedokončeným druhým patrem a střechou krytou šindelem. Nedokončený zámek kupuje roku 1754 Karel Josef Hildprandt z Ottenhausenu na Zhoři, který zámek zmenšil a nechal k němu přistavit věž. Roku 1847 zámek kupuje Hugo Nostic z Rieneku a Hřebečníkách a dává zámek přestavět do dnešní empírové podoby. Roku 1866 panství opět mění majitele, kterým se stává Alex Croy Dümler a jeho žena Františka Salm – Salmová. Posledním majitelem panství před jeho znárodněním byl jejich syn Alexis.

Zatím nehodnoceno.

Tipy na výlety v tomto regionu

Rudolf Chotek si nechal v letech 1806-1824 postavit zámek Kačina si nechal jako svoje representační sídlo, tehdejší president gubernia a nejvyšší purkrabí českého Království.
Obec prvně doložena r. 1088. Na místě starší tvrze pův. renes. zámek ze 16. stol., v 18. stol. přestavěn barokně a ve 20. stol. modernizován, nyní účelově využit. Barokní...
Zřícenina hradu Valdek se nachází na okraji vojenského újezdu Brdy. Od hradu ke zřícenině
Zámek Zvíkovec byl vystavěn na vršku v okrese Rokycany v centru obce stejného jména. Zámek má klasicistní charakter a nedaleko něj stojí kostel s bohatě a vkusně vyzdobeným...
První jasná zmínka o Slabcích je z roku 1360, kdy byla ves rozdělena na dvě části.

Tipy na ubytování v tomto regionu

Equitana Hotel Resort - Equitana Hotel Resort Vám nabízí komfortní a velmi příjemné hotelového pokoje.
Apartmán Beřovice - Nabízíme ubytování v plně zařízeném apartmánu v přízemí hlavní budovy v areálu statku v centru obce Beřovice.
Apartmány Audy - Apartmány Audy se nachází na úpatí Brdského hřebene v krásném městečku Mníšek pod Brdy.
Apartmány Kinex - Nabízíme Vám kvalitní ubytování v objektu bývalého pivovaru nedaleko Prahy.
Hotel Kolonie - Hotel nabízí ubytování v 6 dvoulůžkových, 2 jednolůžkových pokojích a 1 čtyřlůžkovém apartmánu, vždy s možností přistýlky.