zámek Slabce

Javascript is required to view this map.

První jasná zmínka o Slabcích je z roku 1360, kdy byla ves rozdělena na dvě části. První s poplužním dvorem a vladyckým sídlem patřila ke hradu Křivoklát a jako manství ji měl propůjčenou Jaroslav ze Svinařova. Druhá část obce náležela Kateřině ze Slabec. Další zmínka je z roku 1405, kdy již celou ves prodává Aleš z Vidhostic Jírovi z Roztok a na Krakovci. Již roku 1410 celou ves prodává Jindřichovi Leflovi z Lažan. V období husitských válek byla celá ves se statkem a vladyckým sídlem vypálena. Tehdy již patřila Jindřichu Boryňovi ze Lhoty. Boryňové ves drží do roku 1503, kdy zboží kupuje Jindřich Týřovský z Einsidle. První určitá zmínka o zdejší tvrzi pochází z roku 1540, kdy ji zde nechává postavit nový majitel Slabec Burian z Vahanče. Tento rod zde sedí do roku 1605, kdy ves přechází na Johanku Újezdeckou, rozenou ze Vchynic a na Modřejovicích. Majitelé se zde rychle mění a tak již po Bílé hoře zde sedí Lidmila Slepotická. Po ní ves přebírá její zeď Václav Celer z Rozentálu. Po jeho smrti ves dědí jeho dcera Johana Eva, která se vdává za Jana Antonína Munda z Mundfeldu. Ten umírá roku 1684 a Slabce dědí jeho syn Maxmilián Rudolf. Od něj koupil ves roku 1686 Karel Vančura z Řehnic na Krnsku a Pětikozlech. Ten zde započal z přestavbou tvrze na barokní zámek, který ale nedokončí, protože roku 1713 umírá. V té době již bylo dokončeno 11 nádherně zařízených místností. Se stavbou pokračoval jeho syn, který ale pro dluhy musel stavby roku 1735 zanechat. Z té doby pochází i zápis, kde se uvádí zámek jako kamenný, s nedokončeným druhým patrem a střechou krytou šindelem. Nedokončený zámek kupuje roku 1754 Karel Josef Hildprandt z Ottenhausenu na Zhoři, který zámek zmenšil a nechal k němu přistavit věž. Roku 1847 zámek kupuje Hugo Nostic z Rieneku a Hřebečníkách a dává zámek přestavět do dnešní empírové podoby. Roku 1866 panství opět mění majitele, kterým se stává Alex Croy Dümler a jeho žena Františka Salm – Salmová. Posledním majitelem panství před jeho znárodněním byl jejich syn Alexis.

Tipy na výlety v tomto regionu

Zámek stojí na skalnatém ostrohu nad Zámeckým rybníkem ve vsi Starosedlský Hrádek na Příbramsku ve Středočeském kraji. Zámek je patrová stavba nepravidelného půdorysu se...
Renesanční zámek Březnice je hlavní dominantou stejnojmenného města, nacházejícího se na Příbramsku ve Středočeském kraji. Zámek si částečně uchoval gotické opevnění.
Rudolf Chotek si nechal v letech 1806-1824 postavit zámek Kačina si nechal jako svoje representační sídlo, tehdejší president gubernia a nejvyšší purkrabí českého Království.
Zbytky hradu spatříte na východním konci obce Buštěhrad.
První jasná zmínka o Slabcích je z roku 1360, kdy byla ves rozdělena na dvě části.

Tipy na ubytování v tomto regionu

Equitana Hotel Resort - Equitana Hotel Resort Vám nabízí komfortní a velmi příjemné hotelového pokoje.
Apartmán Beřovice - Nabízíme ubytování v plně zařízeném apartmánu v přízemí hlavní budovy v areálu statku v centru obce Beřovice.
Apartmány Audy - Apartmány Audy se nachází na úpatí Brdského hřebene v krásném městečku Mníšek pod Brdy.
Apartmány Kinex - Nabízíme Vám kvalitní ubytování v objektu bývalého pivovaru nedaleko Prahy.
Hotel Kolonie - Hotel nabízí ubytování v 6 dvoulůžkových, 2 jednolůžkových pokojích a 1 čtyřlůžkovém apartmánu, vždy s možností přistýlky.