Boubínská rozhledna

Javascript is required to view this map.

Boubín (1362m, dříve česky nazýván Boubův vrch nebo Búbův vrch, německy Kubany nebo Kuboberg) je jedním z nejvyšších a nejznámějších šumavských vrcholků, a to díky přírodní rezervací „Boubínský prales“ (založena 1858 na 666 hektarech), kolem jejíhož obvodu vede téměř 4km dlouhá naučná stezka. Od roku 2005 se navíc Boubín může pyšnit i turistickou rozhlednou.
Výšku Boubína v minulosti využívali zeměměřiči (nachází se zde chráněný trigonometrický bod I. řádu). Postupně zde stávaly nejméně dvě triangulační věže. Když ta poslední na počátku 60. let minulého století zanikla, byla na jejím místě postavena vojenská pozorovatelna. Ta sloužila i jako turistická rozhledna do roku 1976. Na vrcholu se dodnes nachází pamětní deska s jednoduchým nápisem „Kardinal Friedrich Fürst von Schwarzenberg, 3. 8. 1867“, která sem byla umístěna na počest výstupu pražského arcibiskupa.
Současná vyhlídková věž na Boubíně je vzhledem k podmínkám, za kterých byla postavena, vcelku kontroverzní stavbou. Postavená na místě své předchůdkyně z roku 1878 – až do 70. let 20. století zde stál vyhlídkový dřevěný triangl - vyvolala spory mezi jejími příznivci a odpůrci (např. Okrašlovací spolek Zdíkovska, Hnutí Duha, Spolek na ochranu šumavské přírody, Děti Země atd.), kteří dokonce z důvodu ochrany přírody podaly protest až k Evropské Komisi.
S nápadem postavit na Boubíně rozhlednu přišli v roce 2002 zástupci 11 obcí sdružených v rámci mikroregionu Horní Vltava-Boubínsko. Cílem bylo turisticky více zatraktivnit vrchol Boubína, kam ročně vystoupají desítky tisíce návštěvníků. Proti výstavbě rozhledny na Boubíně se nepřímo vyjádřila Správa CHKO. Ta původně navrhnula věž mimo přírodní rezervaci v lokalitě Pažení (1281m) vzdálené od vrcholu Boubína asi 3 kilometry.
Současnou rozhlednu na Boubíně postavila společnost SMP Construction a.s., která ji zbudovala za 5 měsíců v době od července do listopadu 2004. Stavba věže byla prováděna za pomocí ruční mechanizace, nesměla se používat stavební technika. Na vrchol tak ručně, lanovkou (postavena jen pro tento účel) či koňmi muselo být dopraveno 60 tun materiálu. Když stavební firma zákaz porušila, protože použila bagr na speciálních gumových pásech pro vyhloubení jámy pro hromosvod a zřídila na vrcholu Boubína staveniště, dostala pokutu 100 tisíc korun.
Boubínská věž má nezastřešenou vyhlídkovou plošinu ve výši 21 metrů, vystavěna je z impregnované kulatiny ukotvené na čtyřech železobetonových patkách. Na její vyhlídku vede 109 schodů. Stavba rozhledny stála 3 miliony korun, z nichž 1,6 mil. Kč věnoval sponzorským darem zhotovitel stavby, devět set tisíc korun obec Kubova Huť, čtyřicet tisíc korun krajský úřad a bezmála půl milionu korun představovala státní dotace z programu obnovy venkova.
V roce 2007 byl závěr výstupové cesty na Boubín přeměněn na dřevěný chodník se zábradlím.

Zatím nehodnoceno.

Tipy na výlety v tomto regionu

Velký Javor (německy Großer Arber) je hora ležící v pohoří Šumava ve spolkové zemi Bavorsko. Jedná se o nejvyšší vrchol celého pohoří.
Boubín (1362m, dříve česky nazýván Boubův vrch nebo Búbův vrch, německy Kubany nebo Kuboberg) je jedním z nejvyšších a nejznámějších šumavských vrcholků, a to díky přírodní...
Na území vesnce Lhota v místě, kde dnes stojí zámek Červená Lhota stávala gotická tvrz. Tvrz vznikla ještě v době předhusitské. První dochovalá písemná zmínka o tvrzi pochází...
Povydří – přírodní památka ev. č. 1030, zároveň I. zóna národního parku, lokalita: Srní, Vchynicko-tetovský plavební kanál, Svojše, Horská Kvilda v okrese Klatovy. Správa NP...

Tipy na ubytování v tomto regionu

Dům byl postaven v románském slohu a první záznamy o něm pocházejí z roku 1370.
Tři stylově zařízené prostorné apartmány nabízí ideální možnost pro strávení romantického pobytu v historické perle Jižních Čech.
Pension je umístěn v klidném prostředí s komfortním ubytováním.
Pokoje v penzionu jsou 2 až 5 lůžkové, mají své sociální zařízení - sprchový kout a toaletu.
Příjemné ubytování v atraktivní lokalitě historické části města, 5 minut volnou chůzí od náměstí.